Wysokogatunkowe cygaro powinno być w całości wykonane ręcznie. Cygara takie składają się z trzech części:

Wkładka – to wypełniacz cygara ręcznego, powinien składać się z liści typu long-filler (jeden duży liść) uprawianych w rygorystycznych warunkach klimatycznych. Po zbiorach i procesie suszenia liście poddawane są fermentacji, po której zmniejsza się zawartość kwasów, substancji smolistych i nikotyny. Następnie liście przechodzą na ogół bardzo długi proces leżakowania, który w najdroższych cygarach może trwać nawet kilkanaście lat. Liście wkładkowe znacząco wpływają na smak oraz sposób żarzenie się cygara.

Zawijacz – otacza i wzmacnia wkładkę. Z liści przeznaczonych na tę część cygara, na ogół usuwa się środkowy nerw i dzieli je na połowę. Wyjątkiem są cygara kubańskie, gdzie w większości używa się całych liści. Poddawane są tym samym procesom, co liście przeznaczone na wkładkę, czyli: suszeniu, fermentacji i maturacji. Zawijacze muszą być odpowiedniej wielkości, odpowiadają głównie za żarzenie się cygara.

Pokrywa – to część cygara, która odpowiada za wrażenia estetyczne, nadając mu charakterystyczny wygląd. Aby cygaro było atrakcyjne dla oka, pokrywa musi mieć odpowiedni kolor, musi być elastyczna i nie może mieć najmniejszych defektów. Z tych powodów pokrywy należą do najdroższych części cygar, a ich produkcja jest niezmiernie trudna. Ich selekcja jest bardzo rygorystyczna, a ich zwijanie wymaga od torcedores wyjątkowych umiejętności.





budowa cygara