Otwieranie czy przycinanie cygara to jeden z ważniejszych momentów przed samym zapaleniem. Zgodnie z własnymi preferencjami można użyć do tego jednego z wielu dedykowanych do tego przyrządów: obcinaczy, nożyczek do cygar, punchera. Ważne jest, aby ostrza danego akcesoria były wystarczająco ostre i zapewniały pewne cięcie. W przypadku najpopularniejszego, czyli obcinacza należy jedną dłonią przytrzymać cygaro, natomiast drugą dokonać cięcia przy kapturze – części przy ustniku cygara. Naszym zdaniem najlepszym z akcesoriów do tego przeznaczonych na początku naszej przygody jest obcinacz z dwoma naprzemianległymi ostrzami.



Rozpalanie cygara to także ważny etap przed rozpoczęciem degustacji. Niewskazane jest używanie niczego, co wydziela nieprzyjemny zapach, jak np. zapalniczki benzynowe. Warto zaopatrzyć się w idealnie do tego przystosowane zapałki cygarowe wykonane z wysokiej jakości drewna najczęściej cedrowego, bądź specjalistycznych zapalniczek do cygar uzupełnianych bezwonnym gazem.

Następnie zbliżamy płomień ognia do cygara pod kątem 45 stopni, rozgrzewając najpierw cygaro przez kilkanaście sekund. Po tym etapie można wziąć cygaro do ust i delikatnie rozpalać stopkę.
Jeżeli chodzi o samo palenie cygara powinno odbywać się spokojnie.

Niewskazane są zbyt częste i nerwowe pociąganie, gdyż w ten sposób cygaro nadmiernie się rozgrzewa tracąc w ten sposób walory smakowe i aromat. Cygaro nie powinno również zbyt długo przebywać w ustach, należy odkładać je co jakiś czas do popielnicy cygarowej. W wysokogatunkowym cygarze popiół po dłuższym czasie odpadnie samoczynnie, nie należy go strzepywać na siłę.

Czas palenia to indywidualna sprawa, jednak pamiętać należy, że walory smakowe ma ono tylko do pewnego momentu, który bez najmniejszego trudu da się wyczuć. Cygaro powinno również zgasnąć samoczynnie, gdyż samoczynne zrobienie tego w popielnicy powoduje bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach.