Przez wieki jednogłośnie za ojczyznę tytoniu uznawano Amerykę, gdzie Europejczycy po raz pierwszy zobaczyli tubylczą ludność palącą charakterystyczne ziele, nazwane później tabaco. Nazwa ta zagościła w słownikach większości krajów Europy, jak choćby w Anglii tobacco, czy we Freancji tabac. Jedynie kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu używały własnych nazw na określenie tytoniu. Wszystkich pogodził szwedzki naukowiec, który zaproponował własną nazwę na określenie tej szlachetnej rośliny - Nicotiana Rustica.
Dopiero rozważania francuskich uczonych podważyły tezę, jakoby ojczyzną tytoniu była Ameryka. Odkryte bowiem szczątki Ramzesa II, zawierające w jamie brzusznej mieszankę tytoniu i żywicy wskazywały, że tytoń znany był także już przed naszą erą. Hipotez na temat od tego momentu pojawiło się sporo, dlatego nie ma sensu rozwodzić się dalej w tym temacie, pozostawiając pole własnym dociekaniom.

Tytoń to roślina ciepłolubna preferująca świeże i żyzne gleby, najbardziej pokochała kraje tropikalne, gdzie ze względu na charakterystyczne właściwości - głównie elastyczność i wielkość, używana jest do produkcji wysokogatunkowych ręcznie zwijanych cygar. Tereny Orientu oraz Morza Śródziemnego słyną z kolei z uprawy tytoni przeznaoczonych na produkcję papierosów. Nas interesuje najbardziej klimat umiarkowany, gdzie na dobre zadomowiły się takie odmiany jak Virginia, Burley oraz Kentucky, które są najbardziej pożądane przez fajczarzy. Dwie pierwsze zadomowiły się również w Polsce, choć ich jakość odbiega od tych najlepszych. Jeszcze kilka lat temu przy zbiorach tych odmian tytoni potrzebna była praca ludzkich rąk, jednak rozwój techniki uławtił znacząco życie plantatorów. Mimo to w wielu krajach, gdzie uprawiana jest Virginia i Kentucky nadal polega się głównei na ludziach. Najmniej wymagający w tej kwestii jest Burley, gdyż nie zbiera sie go etapami, a dojerzewa już na powietrzu pod zadaszeniem.


Charakterystyka poszczególnych odmian tytoni fajkowych:

1. Virginia - tytoń wielkolistny, sporych rozmiarów w porównaniu z pozostałymi odmianami, podstawowy składnik większości mieszanek fajkowych, posiada charakterystyczny słodkawy smak, występuje w kilku odmianach. W procesie suszenia metodą typu flue-cured liście nabierają pięknego koloru, od jasnozłotego pod ciemnomahoniowy.

2. Burley - największym uznaniem odmiana ta cieszy się przede wszystkim w Ameryce, posiada ciemnobrunatny kolor z nutą czerwieni. Dzięki procesowi suszenia typu air-cured uzyskuje niepowtarzalny i charakterystyczny tylko dla niego aromat.

3. Kentucky - dzięki procesowi wędzenia uzyskuje wyśmienity subtelny śliwkowy aromat, podobnie jak Virginia zaliczany jest do wielkolistnych, suszony metodą ogniową fire-cured. Zaliczany do odmian, które nadają mieszanką odpowiednią moc, dlatego używa się go ostrożnie.

4. Latakia - posiada ciemnobrunatne liście zaliczana jest do odmian najdrobniejszych. Nazwa pochodzi od syryjskiego miasteczka portowego, uprawiana również na Cyprze. Proces suszenia metodą ogniową fire-cured, nadaje jej wyśmienitego aromatu. Coraz częściej używana do najlepszych mieszanek fajkowych.

5. Orient - uznawany za odmianę turecką lub grecką, w procesie suszenia metodą sun-cured, czyli nasłonecznieniu zyskuje cudowny i wyjątkowy aromat. Uprawiany przede wszystkich na glebach bałkańskich i nad Morzem Czarnym. Liście na ogół posiadają odcień zielono-żółty i są mniejsze od liści Virginii.

6. Perique - szlachetny tytoń ciemnego koloru o wyśmienitym pikantnym aromacie. Swoją nazwę zawdzięcza swojemu odkrywcy Francuzowi Pierre Chenet (Quenet). Podczas palenia uwalnia wyjątkowy i przyjemny zapach. Uprawiany w Luizjanie nad brzegami Missisipi. Suszy się go na powietrzu.




Bibliografia:
Z.Turek, Fajka mniej szkodzi,Bydgoszcz 1993