Palenie fajki dedykowane jest przede wszystkim osobom, które cechuje spokój i pokora, raptusi prawdopodobnie zniechęcą się do fajki już po pierwszym podejściu. Dużo cierpliwości - taka właśnie jest nasza pierwsza zasada właściwego zapoznania się z zakupioną fajką. Druga to właściciwe opalenie, chyba że fajka posiada już fabrycznie prekarbonizowany komin, ale o tym mowa była już w innym artykule (zapraszamy do zapoznania się z nim tutaj).

Przed rozpoczęciem palenia należy sprawdzić drożność fajki, dmuchając stosunkowo mocno w ustnik. Czynność ta spowoduje również usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które zalegają zarówno w ustniku, jak i cybuchu fajki.

Następnie należy przygotować wybrany tytoń do palenia, po kilku razach będą Państwo w stanie szybko dobrać jego odpowiednią ilość dla swojej fajki, początkowo zajmie to trochę więcej czasu, dlatego warto rozsypać go, np. na kartce białego papieru formatu A4.

Napełnianie fajki uzależnione jest przede wszystkim od tego, czy będziemy musieli ją opalać. Jeżeli musimy tego dokonać, pamiętać należy aby zrobić to do 1/3 wysokości główki przy pierwszych pięciu paleniach. Następnie do dziesięciokrotnie do połowy, później do już praktycznie po same brzegi, pamiętając juednak o tym, że przy odpalaniu tytoń w główce podnosi się.
Przy normalnym paleniu, mamy tu na myśli palenie bez procesu opalania fajki, fajkę należy napełniać taką ilością tytoniu, jaką zamierzamy i mamy siłę wypalić. Tytoń należy ubijać specjalnie przeznaczonym do tego przybornikiem fajkowym, warstwami, od dołu luźno, ku górze coraz mocniej. Po każdej warstwie tytoniu proponujemy sprawdzać ciąg, który powinnien stawiać dość wyraźny opór, jednak nieprzesadnie.

Fajkę polecamy odpalać specjalnie przeznaczonymi do tego zapalniczkami fajkowymi, które posiadają boczny płomień, znacznie ułatwiający tą czynność oraz zapobiegający przypalaniu zewnętrznych ścianek i krawędzi główki fajki. Dla bardziej wprawnych już fajczarzy odpowiednie są również zapałki fajkowe, wykonywane z wysokiej jakości drewna oraz zwykłe zapalniczki gazowe. Należy unikać szczególnie odpalania fajek zapalniczkami benzynowymi, które pozostawiają silny zapach benzyny mogący zmienić smak i aromat naszego tytoniu. Kategorycznie niewskazane jest odpalanie fajki przy pomocy świeczki, palnika kuchenki gazowej, etc.!

W trakcie samego odpalania należy zwrócić uwagę na to, aby równomiernie rozpalać całą powierzchnię tytoniu. Przy pierwszym rozpalaniu, jak już wyżej wspomnieliśmy, tytoń w główce uniesie się i bardzo możliwe, że zgaśnie. Na początku przygody z fajką dzieje się tak notorycznie, dlatego nie mamy prawa się zniechęcać! W takiej sytuacji tytoń należy delikatnie ubić przybornikiem i odpalić ponownie, nawet kilkukrotnie. Nie jest to w żadnym przypadku błąd, przytrafia się to nawet doświadczonym fajczarzom.

Gdy już fajka została rozpalona pamiętajmy o tym, aby dym wciągać spokojnie, krótkimi pociągnięciami, w sposób delikatny i nienerwowy. Tytoń w główce powinien się tlić, a nie żarzyć w kolejnych fazach palenia. Popiół powstający podczas pykania należy delikatnie ubijać przybornikiem fajkowym, w taki oto sposób regulujemy ciąg i temperaturę spalania. Jeżeli poczujemy, w którejś fazie palenia, że główka fajki nadmiernie się rozgrzała należy natychmiast zrobić chwilę przerwy.

Tytoń należy wypalać do samego końca, oczywiście w ostatniej fazie należy robić to bardzo ostrożnie delikatnymi pyknięciami, aby nie uszkodzić struktury główki i nie wciągnąć resztek tytoniu do ust. Kiedy stwierdzimy, że tytoń został już wypalony należy odłożyć fajkę najlepiej do specjalnie przeznaczonej do tego popielnicy pod kątem 45 stopni i pozostawić ją tak do całkowitego wystygnięcia. Dopiero wtedy możemy przy pomocy łyżeczki, znajdującej się w przyborniku fajkowym, usunąć to, co zostało w główce fajki. Nie powinno się w żadnym przypadku uderzać fajką o jakieś twarde przedmioty, można w ten sposób nieodwracalnie uszkodzić ulubioną fajkę.
Kiedy fajka będzie już zupełnie chłodna powinniśmy odłączyć od niej ustnik, pamiętajmy aby robić to zawsze w tym samym kierunku - najlepiej w prawo, jedną ręką trzymając główkę fajki, drugą ręką pewnym ruchem odkręcić ustnik.