Tabaka to nic innego jak starte do postaci proszku i starannie przyrządzone liście tytoniu najlepszych odmian. Tytoń używany do produkcji tabaki zostaje wzbogacony o różne kompozycje aromatyczne, charakterystyczne dla poszczególnych producentów.

Wyjątkowo dużo miejsca poświęcono tabace w polskiej literaturze. Wpływ miała na to na pewno duża popularność tego produktu w owych czasach oraz przekonanie o jej zdrowotnych właściwościach. W tym miejscu bardzo często przytaczane są słowa H. Błotnickiego:

"Ty, co myśli strudzone orzeźwiasz z uśpienia,
Ty, co rozpędzasz nudy i zmniejszasz katary,
Rozkoszo wielkich nosów, osłodo zmartwienia,
Tabako! darze niebios, przyjm moje ofiary".

Również w mowie potocznej znane były i nadal są różne przysłowia z udziałem tabaki, chociażby to:
"Ciemny jak tabaka w rogu" - mowa o osobie mało rozgarniętej, niewykształconej...

Tabaka znana była przez Indian dużo wcześniej niż przez Europejczyków. Jak w podobnych temu przypadkach, tak i w tym dotarła do Europy za sprawą wielkiego odkrywcy Krzysztofa Kolumba. Początkowo, podobnie jak pozostałe wyroby tytoniowe, znana powszechna była głównie w kręgach arystokratycznych. Wielką miłośniczką tabaki była sama królowa Francji Katarzyna Medycejska. W Wielkiej Brytanii tabakę rozpowszechniał Karol II Stuart, który był bardzo często widywany w jej towarzystwie przez swoją świtę. Dzięki niemu stała się równiez bardzo pożądana przez angielską burżuazję. Żona Jerzego III tak często i chętnie zażywała tabakę, że otrzymała przydomek z nią związany, mianowicie - tabakowa Charlotte. Rodziny królewskie do tego stopnia pokochały tabakę, że zażywały ją w specjalnie do tego celu przeznaczonych komnatach.

W sfery mieszczańskie tabaka dotarła za sprawą marynarzy, którzy opływając świat bardzo często przywozili ją do swoich ojczystych krajów. Znana jest nawet historia, która mówi o tym jak angielska marynarka schwytała kilka okrętów floty hiszpańskiej, której marynarze zostali wykupienie właśnie za duże ilości tabaki. I w taki oto właśnie sposób tabaka docierała na coraz to nowsze lądy, podbijając serca i nosy okolicznych mieszkańców.

W Polsce tabaka stała się najbardziej powszechna wśród szlachty, która jak dobrze wiadomo nie stroniła od zabawy, picia, jedzenia no i wsłaśnie zażywania tabaki. W wielkim polskim dziele literackim, jakim jest Pan Tadeusz, wielokrotnie wspominano o tabace. Jej produkcja w owych czasach przewyższała nawet tytoń do palenia i żucia. Gdy stała sie ogólnodostępna zażywali ją prawie wszyscy.

Do dziś debatuje się nad wpływem tabaki na zdrowie osób ją zażywających. W minionych wiekach uznawana była za środek pomagający, min. w przeziębieniu, bólach głowy, katarze, kaszlu, bólach zęba, czy bezsenności. Tabaka, dzięki występującej w jej składzie nikotynie, posiada również właściwości pobudzające. Niewątpliwie ważnym jest, aby zażywać tabakę z umiarkowaniem, gdyż możliwe jest jej przedawkowanie, które objawia się zawrotami głowy, łzawieniem, zwężeniem śluzówki nosa.

Do najbardziej znanych i cenionych producentów tabaki zaliczamy:


  • Pöschl Tabak - firma niemiecka, która może pochwalić się bardzo szeroką ofertą tabak o zróżnicowanym aromacie i mocy. Produkuje ona tabaki o średnim i grubym zmieleniu oraz o średniej i dużej wilgotności. Bardzo popularna w naszym kraju, posiada ogromną rzeszę zwolenników.

  • Samuel Gawith - jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm produkujących najwyższej jakości tabaki o klasycznym  charakterze. Powstała w Anglii i szczyci się ogromną tradycją i wielkim doświadczeniem, a jej oferta jest również bardzo imponująca. Jej znakiem rozpoznawalnym są okrągłe metalowe tabakiery o pojemności 10 i 20 g.

  • Wilson of Sharrow - kolejny wielki angielski producent wysokiej klasy tabak, w którego asortymencie są głównie drobno mielone i umiarkowanie suche tabaki. Również pakowane są w okrągłe metalowe tabakiery, charakterystyczny dla Wielkiej Brytanii.


    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą tabak wiodących producentów!


    Oferta tabak Królestwa Tytoniu