Gdy pada hasło zapalniczka benzynowa, większości z nas przychodzi na myśl legendarna amerykańska firma ZIPPO. Jednak wynalazcą pierwszej zapalniczki benzynowej był Niemiec Carl Auer von Welsbach, który to w roku 1909 udoskonalił wcześniejsze zapalniczki, odpalane przy wykorzystaniu reakcji chemicznych, i stworzył mechaniczną zapalniczkę benzynową.

To właśnie założyciel wielkiej amerykańskiej firmy ZIPPO, widząc trudy jakie przysparza jego przyjacielowi odpalanie niemieckiej zapalniczki, postanowił ulepszyć jej konstrukcję. W 1932, wspomniany Georga G. Blaisdella, przeprojektował ten niemiecki wynalazek i stworzył prostokątne pudełko, do którego zamontował pokrywkę na zawiasach. Również komin poddany został lekkim modyfikacjom, które umożliwiły odpalanie zapalniczki nawet przy silnym wietrze.

Nazwa ZIPPO pochodzi od niemieckiego słowa Zipper, oznaczającego zamek błyskawiczny. Wymowa tego słowa bardzo przypadła do gustu Blaisdell'owi, dlatego postanowił je unowocześnić, zmieniając na lepiej brzmiące Zippo.

Od początku produkcji zapalniczki Zippo zyskały duże grono zwolenników, mimo prostej i mało zaawansowanej konstrukcji stały się prawdziwym hitem, a na rynku tytoniowym nie miały praktycznie konkurencji. Ich cena oscylowała w granicach 2 dolarów. Ciekawostką jest, że od zawsze zapalniczki Zippo posiadały pożywotnią gwarancję, a co najważniejsze pozostało tak do dziś. Przy zalewnie chińskich produktów na rynku, jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników zapalniczek benzynowych.

Produkcja zapalniczek Zippo tylko raz w historii odbywała się poza Bradford - rodzinnym miastem założyciela firmy. Było to w 1949 roku, a miejscem tym było Ontario. Przyczyną otwarcia filii firmy była chęć uniknięcia płacenia bardzo wysokich podatków. Filia została zamknięta w 1949 roku i do dziś oryginalne zapalniczki Zippo produkowane są jedynie w Bradford, a każda z nich posiada na spodzie swój własny numer produkcyjny, który umożliwia odczytanie daty powstania oraz zweryfikowania jej autentyczności.

Rozgłos zapalniczki Zippo zyskały głównie dzięki amerykańskim żołnierzom, którzy podczas II wojny światowej zostali obowiązkowo wyposażeni w jeden egzemplarz, każdy pomalowany czarną farbą. W ten niepozorny sposób te bezawaryjne zapalniczki benzynowe dotarły za ocean, zyskując nie mniejszy rozgłos niż w swoim ojczystym kraju. Drugim co do wielkości rynkiem zbytu zapalniczek Zippo stała się Japonia, a stan ten nie uległ zmianom przez długi czas. Produkty Zippo widywane były coraz częściej w filmach, czasopismach i kampaniach reklamowych. Do dziś znany jest gest oddania uznania artyście podczas koncertu, zapalonym płomieniem zapalniczki, znanym jako Zippo Moment. W 2006 roku marka obchodziła uroczystości związane z produkcją 425- milionowej zapalniczki.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ofertą zapalniczek Zippo:


Oferta ZIPPO